Пореска политика
Стање:
У модерној тржишној економији пореска политика, у ширем смислу, представља најзначајнији инструмент економске и развојне политике. Пореском политиком се, попут волана, укупни развој усмјерава у жељеном правцу, зависно од постављених циљева и приоритета.
Концепт пореске политике у Црној Гори фаворизује богате и привилеговане фирме. Мотивише улагања у непродуктивне сврхе. Неоправдано је ниска стопа опорезивања профита. Неадекватно неопорезивање рентијерских доходака, тј. доходака који нијесу резултат рада. Толерише се неплаћање пореза и веома раширена сива економија.
Рјешење:
- Опорезивање свега што није у функцији производње и развоја.
- Пореска политика треба да буде усмјерена у три кључна правца:
- Опорезивање некретнина (посебно луксузних) и рентијерских доходака.
- Опорезивање доходака грађана, односно увођење скала опорезивања, које су прогресивног карактера: Најбогатијима највећи порез на укупни доходак.
- Опорезивање профита фирми, нарочито екстрапрофита.
- Искоријенити пореску недисциплину. Законом прописати строге казне за избјегавање плаћање пореза, и појединцима и колективима.
- Напуштање билатералних пореских уговора са државама/ територијама гдје су пореске стопе много ниже и преко којих се обављају трансакције на штету државног буџета.
- Увођење двојног ПДВ система - двије стопе од 7% за домаће и 21% за иностране производе.